گنتار

گنتار به معنی رایحه و بو در پارسی کهن بوده است. این صفحه در ارتباط با رایحه، عطر ، ادکلن و موضوعات مرتبط ایجاد گردید.

گنتار

گنتار به معنی رایحه و بو در پارسی کهن بوده است. این صفحه در ارتباط با رایحه، عطر ، ادکلن و موضوعات مرتبط ایجاد گردید.

از آنجایی که بعضی از مطالب منتشر شده در سطح فضای مجازی در ارتباط با صنعت عطر، ادکلن و رایحه نادرست می باشد، این پیج در جهت اصلاح و گسترش تعاریف، دانش و اطلاعات در این زمینه و پالایش فرهنگ عمومی در این فضا ایجاد می گردد. خیلی از مطالب موجود در این صفحه قبلا توسط نگارنده و دوستانش در صفحه انجمن عطر ایران در فیسبوک ارائه شده اند. ولی بعلت عدم دسترسی و مشکلات ساختاری در فضای فوق الذکر، دوباره اینجا گردآوری و دسته بندی شده اند.

امروزه مشاهده میشود که استفاده از روغنهای معطر رواج پیدا کرده است. اغلب این روغنها کپی هایی هستند که به سفارش واردکنندگان به شرکتهای عطرسازی (نه خود برندهای مربوطه) داده میشود تا از روی ادکلن ها و عطرهای موفق و پرفروش در بازار کپی شوند.  این که آیا این روغنها با استانداردهای عطری (مورد استفاده بعنوان عطر و ادکلن) ساخته میشوند یا خیر در هاله ای از ابهام قرار دارد. بسته بندی آنها قوطی های آلومینیومی است که با شماره از هم متمایز میگردند تا درگیر مسایل حقوقی حق مالکیت نشوند. در بهترین حالت این روغنها میتوانند در غلظتهای مشخص و محدودی در شوینده ها بکار روند.


هم اکنون حساسیتهای بهداشتی بیشماری در ارتباط با نوع اسانسها و درصد مناسب استفاده از آنها در عطر و ادکلن وجود دارد که توسط IFRA یا انجمن بین المللی رایحه اعمال و کنترل میشود. خیلی از اسانسها محدودیت استفاده داشته و یا کاملا غیر قانونی میباشند. مسایل مربوط به حساسیت زایی ، سرطانزایی و سمیت خیلی از اسانسها در حال مطالعه است. بعنوان مثال شواهد علمی وجود دارد که نیترو-مشک‌هایی نظیر ماسک زیلن (Musk xylene) می‌توانند منجر به بروز سرطان شوند، در حالیکه مواد افزودنی عمومی دیگری نظیر مشک‌های مصنوعی پلی سیکلیک خاصی می‌توانند موازنه هورمونها را در بدن انسان از بین ببرند. بعضی از ترکیبات طبیعی نظیر ابسولوت خزه بلوط نیز شامل ترکیبات حساسیت زا و سرطان‌زا می‌باشند. محدودیت استفاده از اسانس رزین اوپوپوناکس چیزی حدود 0.6 درصد می باشد. با این وجود، این که روغن معطر با چه غلظتی می بایست با الکل و آب رقیق شود تحت تاثیر این محدودیتها خواهد بود. در حالیکه این روغنها بصورت فله ای وارد شده و به دلخواه رقیق میشوند.


از طرفی بهانه مصرف کنندگان برای مصرف این روغنها قیمت ارزان آن می باشد و استدلال میشود ادکلنها و عطرها گران هستند و پول نام برند و شیشه و بسته بندیشان را از مشتری میگیرند. این در حالی است که به ازای هر سی سی چیزی در حدود 2000 تومان برای روغنهای فله ای هزینه میشود. این رقم معادل 200 هزار تومان برای 100 سی سی می باشد که با این قیمت میتوان عطرها و برندهای خیلی خوبی که حداقل، سلامتی بهداشتی آنها تحت نظارت بوده و ریسک بیماری کمتری خواهند داشت، در شیشه ها و بسته بندیهای مناسبتر پیداکرد. هر چند با خرید از مراکز معتبر بایست دقت کرد تا به دام اقلام و اجناس تقلبی در بازار نیافتاد. 

شاید در ابتدا بنظر برسد انتخابهای زیادی برای قیمتهای زیر 200 هزار تومان وجود نخواهد داشت. اما با مرور برندها و قیمتهای آن در فضای مجازی بنظر می رسد این یک فرض باطل است. در ادامه لیست تعدادی از عطرها و برندهای زیر 200 هزار تومان در بازار را معرفی میکنم:

1- Aramis
یک برند عالی و شناخته شده قدیمی که شاید احتیاج زیادی به معرفی نداشته باشه. اولین مدلهای ادکلن از این برند از سال 1966  عرضه شد و تولیداتشون تا به امروز ادامه داره. یکی از عطرهای معروف این برند Aramis 900 هست. 


2- Boucheron
یک برند جواهرساز که از سال 1858 شروع بکار کرد. عطرهاش از سال 1988 به بازار عرضه شدند. اغلب کارهای این برند زنانه هستند، در این میان اما یک عطر مردونه داره به اسم Boucheron Pour Homme که از قضا خوب دراومده. 

3- Bentley
این شرکت اتومبیل سازی چند عطر به بازار داده که نسبت به قیمتشون کیفیت مناسبی دارن. حتما یک نگاه بهشون بندازین.

4- Bijan
تو برندهای عطرسازی بیژن حداقل بخاطر صاحب برندش بیژن پاکزاد قابل احترامه. هر چی کت و شلوارهای این برند غیر قابل دسترسه،  عطرهای خیلی خوبی با قیمتهای مناسب به بازار داده: Bijan،  Bijan Men، DNA از آن جمله اند.


5- Bvlgari
این برند کالاهای لوکس ایتالیایی از سال 1884 تاسیس شد و از سال 1992 وارد بازار عطر گردید. عطرهای خوبی با قیمتهای مناسب داره. عطرهای Jasmin Noir و Black  اونو یک تستی بکنین.

6- Chopard
ساعت و جواهر سازی چوپارد که در سال 1860 تاسیس شده است. از سال 1986 وارد بازار عطر شد. Noble Vetiver یکی از عطرهای خوب این برند می باشد.

7- Chloe
خانه مد فرانسوی که در سال 1952 تاسیس گردید و از سال 1975 وارد دنیای عطر شد. 

8- Cartier
تولید کننده معروف جواهر که در سال 1847 پا به عرصه وجود گذاشت و از سال 1981 برند خود را در دنیای عطر آغاز کرد. سری های Declaration ، Pasha de Cartier و Roadster از تولیدات خوب این برند می باشند.

9- Caron
خانه عطر فرانسوی که در سال 1904 توسط Ernest Daltroff تاسیس شد. عطرهای Pour Un Homme de Caron و Yatagan  دو تا از کارهای معروف این برند در ایران هستند.


10- Cacharel 
این برند طراحی مد در سال 1962 تاسیس شد. از عطرهای معروف این برند میتوان به Amor Amor، Cacharel  Pour Homme و Eden   اشاره کرد.

11- Calvin Klein
این خانه مد آمریکایی از اواخر دهه 1960 وارد بازار شد. مجموعه عطرهای CK One ،Eternity و Euphoria از این خانه عطر شناخته شده تر می باشند.

12- Davidoff
گروه Zino Davidoff یک مجموعه تجاری سوییسی هست که کالاهای لوکس مانند ساعت، نوشت افزار و ... عرضه می کند. یکی از این کالاها عطر هست. ادکلن معروف کول واتر توسط این برند در سال 1988 طراحی و عرضه شده است.

13- DKNY
برند Donna Karan New York  یک شرکت طراح مد امریکایی می باشد. اولین عطر این برند از سال 1992 به بازار عرضه شد. سری Be Delicious این برند بخاطر شکل خاص کروی شیشه های آن معروف و متمایز می باشد.

14- Emanuel Ungaro
این خانه مد فرانسوی از سال 1965 شروع بکار کرد و عطرهای آن از سال 1977 وارد بازار شدند. سری Ungaro pour L'Homme از این برند معروف می باشند. 


15- Etienne Aigner
تولید کننده کالاهای لوکس و معروف بخاطر کالاهای چرمی آن Etienne Aigner کارش را در سال 1926 در پاریس بعنوان صحاف کتاب شروع بکار کرد و بتدریج کار خود را گسترش داد. این برند از سال 1975 وارد بازار عطر گردید. امروزه عطرهای این برند با همکاری با شرکت اسپانیای Puig تولید میشوند.

16- Estee Lauder
غول عطری استی لادر از سال 1946 بعنوان تولید کننده لوازم آرایشی بهداشتی شروع بکار کرد. از سال 1953 اولین عطر خود را به بازار عرضه کرد.اولین عطر این برند  Youth Dew بعنوان پرفروش ترین عطر این برند هنوز مطرح می باشد. این شرکت از سال 1964 برند Aramis را بعنوان تولید کننده محصولات فاخر مردانه تاسیس کرد. در ادامه این برند تبدیل به یک هلدینگ عطری شد. نام های آشنایی مانند Tom Ford ، By Kilian، Frederic Malle، Jo Malone، Le Labo، و Tom Ford از زیر مجموعه های این غول عطری می باشند.

17- Givenchy
طراح مد که توسط Count Hubert de Givenchy از سال 1952 در فرانسه تاسیس شد. از سال 1957 وارد دنیای عطر شد. عطر Pi از این برند در ایران معروف می باشد. 


18- Halston
این خانه مد امریکایی در سال 1970 توسط Roy Halston Frowick تاسیس شد و از سال 1974 شروع به عرضه عطر بنام خود کرد. عطر Halston Z14 از این برند بخاطر تشابه نسبی آن با Italian Cypress Tom Ford از معروفیت نسبی برخوردار می باشد.

19- Issey Miyake
برند طراح مد ژاپنی که بیشتر بخاطر روشهای خلاقانه اش در تولید پارچه و پوشاک معروف میباشد. Issey Miyake در سال 1938 در هیروشیما متولد شد و از بازماندگان بمباران اتمی در آن کشور می باشد. مسافرت وی در سال 1960 به پاریس و نیویورک باعث شد تا به مهارت سرشاری در صنعت مد برسد. وی در بازگشت به توکیو در سال 1970 برند خود را پایه گذاری کرد. این برند از سال 1992 شروع به تولید عطر نمود. 

20- Jesus Del Pozo
این طراح مد اسپانیای در مادرید زاده شد و کار خود را از سال 1974 آغاز کرد. از سال 1992 تولید عطرهای خود را شروع نمود.  عطر Arabian Nights Men از این برند یکی از روایح خوب عودی در بازار می باشد.


21- Jaguar
این برند اتومبیل سازی تولید عطرهای خود را از سال 1988 پیگیری کرد. عطرهای خوبی با قیمتهای مناسب از این برند در بازار وجود دارد. Classic Black  یکی از این عطرهاست. 

22- John Varvatos
خانه مد امریکایی جان وارواتوس کار خود را از سال 2000 شروع کرد و از سال 2004 وارد دنیای عطر شد. کار چرمی این برند John Varvatos for men در ایران معروفتر بوده و مورد توجه می باشد. 

23- Kenzo
خانه مد کنزو در سال 1970 توسط Kenzo Takada پایه گذاری شد. شعبه عطری این خانه مد از سال 1987 بوجود آمد. عطر Kenzo pour Homme یکی از عطرهای مورد علاقه من از این برند می باشد.

24- Lanvin
این خانه مد فرانسوی توسط Jeanne-Marie Lanvin پایه گذاری شد و از سال 1924 عطرهای خود را به بازار معرفی کرد. سری عطرهای زنانه Arpege که از سال 1927 به بازار عرضه شدند بسیار مشهور می باشند.

25- Lalique
لالیک یک تولید کننده شیشه و کریستال فرانسوی است که در سال 1860 توسط René Lalique تاسیس شد. کارهای کریستال این شرکت بخصوص شیشه های عطر آن بسیار شیک و زیبا هستند. این برند از سال 1931 عطرهای خود را به بازار عرضه کرد. اکنون عطرهای بسیار با کیفیت و با قیمتهای مناسب از این برند در بازار وجود دارد.  Amethyst ، Hommage a L'Homme، Lalique Pour Homme، Encre Noire از آن جمله می باشند.


26- Moschino
این خانه مد ایتالیایی در سال 1983 توسط Franco Moschino پا به عرصه وجود نهاد. اولین عطر این برند در سال 1987 به بازار آمد. کلون Uomo? توسط این برند یکی از کارهای خوب آن می باشد.

27- Porsche Design
این برند معروف اتومبیل سازی عطرهای خود را از سال 2008 به بازار عرضه کرد. عطرهای تابستانی خوبی در میان آنها وجود دارد. The Essence از این برند یک کار خوب و شیک تابستانی می باشد که ارزش تست کردن و خرید دارد.

28- Versace
خانه مد معروف ورساچه توسط Gianni Versace در سال 1978 پایه گذاری شد و بسرعت به موفقیت رسید. این خانه از سال 1981 عطرهای خود را به بازار عرضه کرد. کلون Versace Pour Homme یک کار تابستانی خوب از این برند هست که در ایران نیز معروف می باشد. 

29- Yves Rocher
Yves Rocher یک تاجر فرانسوی بود که خط تولید کالاهای آرایشی خود را تاسیس کرد و از اولین شرکتهایی بود که تمایل داشت از مواد اولیه گیاهی در محصولات خود استفاده کند. این برند از سال 1976 محصولات عطری خود را به بازار عرضه کرد. در سال 1977 عطری توسط این شرکت تولید شده بنام Ispahan   و کار زنونه آن بنام Nature نیز از کارهای معروف آن می باشد.

نظرات  (۱)

سلام وقت شما بخیر. سوال من اینه که یعنی شما می فرمایید که از اسانسهای روغنی به کل استفاده نکنیم؟
اسانسهایی که خریداری می کنم از شرکت لوزی هستن که شفافیت رایحه ی بسیار بالایی دارن و بسیار نزدیک به رایحه مرجع خودشون هستن. با توجه به تحقیقات کوچیکی که داشتم این شرکت اسانسهای بسیار با کیفیتی تولید می کن که همان ها هم با گرید های پایین تر برای مصارف دیگر تولید می شوند. احیانا منظور شما گرید های خیلی پایین این اسانسها نیست؟
پاسخ:
آقا مهدی ، اینکه سازنده این مواد معطر روغنی شرکتهای معتبری هستند ، باز جای این سوال رو باقی میذاره که آیا اینها با دانش به اینکه برای یک کشوری دارن این مواد را میسازند که سیستم نظارتی درست و درمونی نداره و مشکل قانونی واسشون پیش نمیاد، آیا باز به رعایت استانداردهای بهداشتی شون ادامه میدن؟ یا شیرینی سود جلوی چشمهاشون رو میگیره؟ دوم اینکه آیا این مواد بعنوان استفاده در شوینده ها و مواد بهداشتی وارد کشور میشن یا بعنوان عطری که قراره مستقیم رو پوست بشینه؟ فرض کنید اصلن حتی دو تا مشکل بالا هم نباشه. اینها روغن خالص هستند و بایست با توجه به درصد مواد بکار رفته در آنها (که نمیدونیم چیه و مراجع قانونی بایست نظارت داشته باشن) رقیق بشن. دیگه اینو میتونیم ببینیم که وظیفه رقیق کردن اینها به فروشندگان در ایران واگذاشته شده و خیلی وقتها حتی فروشنده به تمایل مشتری اونرو رقیق میکنه! واقعا فاجعه است. پس خیلی ربطی به اینکه این مواد رو چه شرکتی تولید می کنه نداره و همواره ریسک مشکلات بهداشتی در اونها وجود داره.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی