گنتار

گنتار به معنی رایحه و بو در پارسی کهن بوده است. این صفحه در ارتباط با رایحه، عطر ، ادکلن و موضوعات مرتبط ایجاد گردید.

گنتار

گنتار به معنی رایحه و بو در پارسی کهن بوده است. این صفحه در ارتباط با رایحه، عطر ، ادکلن و موضوعات مرتبط ایجاد گردید.

از آنجایی که بعضی از مطالب منتشر شده در سطح فضای مجازی در ارتباط با صنعت عطر، ادکلن و رایحه نادرست می باشد، این پیج در جهت اصلاح و گسترش تعاریف، دانش و اطلاعات در این زمینه و پالایش فرهنگ عمومی در این فضا ایجاد می گردد. خیلی از مطالب موجود در این صفحه قبلا توسط نگارنده و دوستانش در صفحه انجمن عطر ایران در فیسبوک ارائه شده اند. ولی بعلت عدم دسترسی و مشکلات ساختاری در فضای فوق الذکر، دوباره اینجا گردآوری و دسته بندی شده اند.

دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید

۱ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۷ ثبت شده است

۰۹
ارديبهشت
در سالهای 2016 و 2017 عطرهای زیادی در بازار عرضه شد که در میان اونها میشه عطرهای خیلی خوبی رو پیدا کرد. بعضی از اونها شناخته شده و بعضی هاشونم ناشناخته و یا کمتر شناخته شده هستن. در سال 2016 جهتگیری و الهام کلی در طراحی و یا بازطراحی عطرها بازگشت به طبیعت انسانی، اظهار خود و نیاز به رنگها و عناصر چهارگانه طبیعی برای این منظور بود. در حالیکه در سال 2017 تم الهام بخش و حرکت کلی به فردیت، بی تفاوتی به جنسیت و بازگشت به طبیعت خلاصه میشد. در میون عطرهای عرضه شده 10 تا رو که نظرمو جلب کرده معرفی میکنم، هر چند انتخاب اونها در میون اینهمه عطر واقعا کار سختیه. تو بازار ایران همه این عطرا پیدا میشن اما برای بعضی هاشون باید جستجو کرد و هر جایی به چشم نمی خورن. در هر صورت جوینده یابنده بود.

1- Angel Muse

از برند Thierry Mugler در سال 2016 عرضه شده و طبق سنت دیرینه برند، یک عطر شیرین در خانواده گارموند (خوراکی) بر پایه فندق، وانیل و پچولی هستش. رایحه گرم عطر اونو مناسب هوای سرد کرده و پخش و ماندگاری بالایی هم داره.


2- Upper Ten for Her

از برند کمتر شناخته شده و البته بسیار عالی و باکیفیت Lubin. تاریخچه برند به سالهای انقلاب فرانسه بر میگرده اما سالها خوابیده بود و این اواخر دوباره سعی در ورود به بازار و بازگشت به دوران طلایی گذشته خودش داره. عطر آپر تن یک رایحه بینظیر میوه ای - ادویه ای شیرین و بالسامیک بر پایه رازبری و انگور ایجاد کرده. رایحه اش معتدل و تقریبا چهار فصله. پخش بوی متوسط و ماندگاری بالایی داره. 


3- Peonia Nobile 

از برند Acqua Di Parma یک عطر گلی بسیار ملیح، سبک با حس تازگی بر پایه گل صد تومانی و رز و تاپ نتهای رازبری و تمشک می باشد. حس تازگی عطر باعث میشه اونو مناسب فصلها و روزهای گرم کنه. پخش عطر متوسط و ماندگاری متوسط به بالایی داره. 4- Adjatay

از برند The Different Company. شاید نام این برند رو کمتر شنیده باشین ولی عطرهاشو هر جا دیدین حتمن تست کنین. کارهای عالی ای داره. برند در سال 2000 تاسیس شده و داره سعی میکنه جایگاهی در بازار نیش برای خودش باز کنه. عطر Adjatay یک رایحه بسیار خاص گلی - چرمی بر پایه گل مریم را ارئه میده. همونطور که میدونین رایحه گل مریم جنبه هایی از خواص روایح انیمالیک رو در خودش داره و برای همین ترکیبش با بقیه نتهای حیوانی و یا چرمی، اونو بسیار جذاب میکنه. گل مریم، یلانگ- یلانگ و چرم عناصر اصلی رایحه این عطر هستند. ماندگاری و پخش بالایی داره. هر چند عطر شیرینه اما خاصیت معتدلی داره و تقریبا چهار فصل میشه استفادش کرد. رایحه چرمی اش باعث شده که تا حدی اونو آقایون هم بتونن استفاده کنن.5- Lilac Love

از برند عمانی Amouage. عطری شیرین، گلی و پودری که سعی در بازسازی رایحه گل لیلاک یا یاس خوشه ای داره با شروعی شکلاتی و کاکائویی. رایحه اش مناسب فصلهای معتدله با پخش و موندگاری بالا. 6- Aura Loewe Floral

از برند Loewe. لوعِوِه در اصل یک شرکت طراحی محصولات چرمی اسپانیاییه که عطر هم عرضه می کنه که از قضا خیلی از اونها هم خوب دراومده. عطر Aura Floral  یک عطر گلی - چرمیه که تلخی چرمش با شیرینی وانیل و گرمی نعناع هندی پیچیده و طوری با بهار نارنج و یاس آمیخته شده که نتیجه کار یک رایحه گرم و شیرین بسیار شیک و جذاب از کار درومده. عطر پخش بالا و موندگاری متوسطی داره و حس بسیار راحتی از خودش بجا میذاره. گرمی و شیرینی عطر اونو مناسب فصل های سرد کرده. 7- Kismet 

دوباره عطری از برند Lubin. بنوعی بازسازی عطری به همین نام از سال 1921 هستش. میشه گفت یک شاهکاره. یک عطر صمغی_ ادویه ای_ پودری بر پایه وانیل و اوپوپوناکس و لابدانوم. رایحه بالسامیک، گرم، شیرین و کهربایی ایجاد کرده. رایحه معتدل به گرمی داره و مناسب فصلهای معتدل و سرد هستش. پخش بوی متوسط و ماندگاری بالایی داره. 
8- Mon Guerlain

از برند Guerlain. خیلی ها اعتقاد دارن که گرلن بعد از تصاحبش توسط شرکت LVHM داره از دوران طلایی و شکوه خودش فاصله میگیره و کیفیت رو فدای سود می کنه. سیاستهای شرکت بشدت بسمت جذب مشتری و فروش بالا و تبلیغات گسترده برگشته و از اون حالت یونیک خودش خارج شده. عطرها بسرعت ریفورموله میشن تا با سلیقه مشتریان همسو گردند و شیشه ها برای کاهش هزینه و سود بیشتر ساده و همگن شدند. مون گرلن در واقع ادامه عطر مون اکسکلوسیف گرلن هست که ساده تر و مدرنتر شده. وانیلی_ گلی و پودری بر پایه وانیل، اسطوخودوس، کومارین و ریشه زنبق با پخش متوسط و ماندگاری بالا. مناسب فصلهای معتدل.
9- Baccarat Rouge 540 Extrait de Parfum

از برند  Masion Francis Kurkdijan. یک رایحه یونیک شیرین و گلی با غلظت بیشتر از عطری به همین نام. ترکیب زعفرون با یاس و عنبر سائل و بادوم باعث شده تا رایحه ای بسیار عالی و شیک بوجود بیاد که تنها دلیل نخریدنش قیمت بالاش میتونه باشه. عطر پخش و ماندگاری بالایی داره و مناسب فصلهای سرد هستش.

10- Twilly d'Hermes

از برند Hermes. عطری گلی _ خامه ای بر پایه رایحه گل مریم و زنجبیل که با چوب صندل خامه ای شده.  ایده عطر همونطور که از شکل دور درش معلومه از روسری های ابریشمی رنگارنگ گرفته شده است. رایحه عطر معتدل بوده و تقریبا چهار فصل میشه ازش استفاده کرد.  پخش متوسط و ماندگاری خوبی داره.

  • علی ملتی